Czy w 2020 warto poświęcić czas aby montować kolektory słoneczne - Prąd ze słońca

fotowoltaika tomaszów mazowiecki

Fotowoltaika w miastach

Panele fotowoltaiczne większości osób kojarzą się z konstrukcjami montowanymi głównie na dachach budynków mieszkalnych. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, ponieważ panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach pryw

Czy w 2020 warto poświęcić czas aby  montować kolektory słoneczne - Prąd ze słońca fotowoltaika tomaszów mazowiecki
atnych jako dodatkowe źródło energii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie fotoogniw, ponieważ fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. Fotoogniwa mogą być używane nie tylko na dachach domów prywatnych i w elektrowniach słonecznych, ale także w przestrzeni miejskiej. W nowoczesnych miastach europejskich coraz częściej można spotkać wykorzystywanie fotowoltaiki do różnych celów. Najprostszym przykładem zastosowania ogniw fotowoltaicznych są stojące lampy i lampki zasilane energią słoneczną. Również w turystyce wykorzystywane są zdobycze technologii fotowoltaicznej w postaci promów turystycznych, które do poruszania się korzystają z paneli fotowoltaicznych. Zwłaszcza w słonecznych miejscach Europy fotoogniwa mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania przeróżnych obiektów, takich jak na przykład latarnie.


Awarie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne, jak każdy rodzaj urządzenia, mogą ulegać różnym awariom i usterkom. Panele słoneczne z zasady nie są naprawiane i serwisowane, ponieważ często naprawa pojedynczego modułu jest niemożliwa. Zamawiając panele fotowoltaiczne za pośrednictwem renomowanego sklepu mamy pewność, że zakupione panele posiadają kilkuletnią gwarancję produktową. Ponadto decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadzany przez dobrą firmę fotowoltaiczną mamy także gwarancję na samą instalację. Najczęstsze awarie, jakie spotykają panele fotowoltaiczne, to pęknięcia szyby, wadliwe folie ochronne i odklejanie się folii ochronnej. Inne usterki, którym mogą podlegać panele słoneczne, to przegrzewanie się skrzynki przyłączeniowej, zabrudzenia paneli oraz wadliwe instalacje. Serwisu paneli fotowoltaicznych nie przeprowadza się częściowo dlatego, że awarie nie uniemożliwiają pracy paneli, a jedynie mogą zmniejszać ich wydajność oraz ich wytrzymałość. Panele słoneczne mogą więc działać przez długi czas, nawet mimo wystąpienia usterek.


W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.


Wydajność domowych instalacji słonecznych

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób indywidualnych, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów prywatnych. Więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.